Sap Döner Hesap Gelir.

Ne kadar severim bilsen, küçük adam, ben o sözü..
Toparlayıp bir an içinde herşeyi, bir çıkın içinde önüne koyar gibidir..
Gerçektir..gerçekten öte gibidir..Rahatlatıcı bir yanı vardır..sanki ruhun dinlenirde bir nefes alırsın..
O sözün iki tarafı vardır..birincisi, keskin tarafın dönük olduğu yöndür.Bu taraftaysan küçük adam,durum senin için biraz iç acıtıcı olabilir..
İkincisi ise, küçük adam, hani eline bir çekiç alırsında çivi çakarsın ya.. işte o çiviye vurduğun taraf gibidir.. O tarafta isen yine de pek rahat sayılmazsın..

Şimdi duyar gibiyim küçük adam,- rahatlatıcı bir yanı- olduğunu söylediğimi düşünüyorsun değilmi? ‘’nefes aldıran hatta’’..

Ama inan ki küçük adam, öyledir..Düşünüyorumda
Bana mı öyle geliyor diye? Hiç te değil..Var bir rahatlatıcı yanı..
Hangi tarafta olursan ol..Bir tartımı, bir süzgeçten geçiren ve zamanın ne de güzel bir ilaç olduğunu bize anlatan bir yanı vardır..Hafiften kendimizi haksızlık yapılan taraf olarak görsekte, haksızlığı yapanın ta kendisi olsakta, inan bana, rahatlatıcı bir yanı var gibi..Tıpkı gecikse de yerini bulan ‘’adalet’’ gibi..

Sen de izlemişsindir küçük adam..Gerçi sen pek eline işe yarar alet almazsın ama,Eski cumhurbaşkanlarımızdan’’ baba’’ lakaplı
Olanı bu rahatlatıcı deyimi pek sever hatta ona öylesine de yakışırdıki..Her gidip geldiğinde bu sözü ya kendi söyler, yada kendi taraftarı olan köşe yazarlarına her fırsatta söyletirdi..
Bilirim küçük adam, sen maşa kulanırsın..Bu bahsettiğim,insana pek yararlı bu alete, keser’e yani yabancı sayırlırsın..

Zaman,küçük adam, inanki çok hızlı geçiyor..hatta dönüyor mevsimler..Hani derdin ya havaya girerek, küçüklüğünü göz ardı ederek,’’Küçük dağları ben yarattım’’tavrınla kendini dev aynasında görürdün..İnsanlar sadece bir maşa idi senin için..Sana teslimdi hepsinin kaderleri, çocukları, hayatları,Asıl ateşi de en büyük maşanla tutardın..O seni yönlendirir hangi kömürün çok yandığını içi geçtiğini,artık mangaldan dışarı atılması gerektiğini söylerdi..O kara yürekli maşa,
İnsanların tepelerinde dolanır dururdu..ucundan sen tutardın..
Maşa ise ateşten kızarır,gıkı bile çıkmazdı küçük adam..Ne maşaymış be,küçük adam..Aman, yanlış anlama Edip abimin şiirinden bahsetmiyorum..Masa değil kelimem Maşa..Bir yanlış anlaşılma olmasın küçük adam..Yatamaz bazı insanlar aptala küçük adam bilirsin..

Aslında biliyormusun yıllar içinde kulağını çok çınlattım, çok andım seni küçük adam..Hevesle başladığın eserin ne insanlarıyla,
ne senin öğündüğün eğitim ve davranış bilimleri eğitimleri sistemleriyle,yaratmaya çalıştığın birliktelikle, o muhteşemlikle çok doğruydu da neden şimdi ortada değil? Ah küçük adam,bir hata mı yaptın sen? Şu soruyu sorabilirmiyiz sana acaba,Elindeki maşa ile birlikte bir hata mı yaptınız da mangaldan dışarıya sadece kendi hırsların adına henüz atılmaması gerekli kömürleri de mi attınız küçük adam? Yanmaya yanmışları,kendi hırsına kurban mı ettin sen? Şimdi ki manzaraya baktığımzda ortada eser falan kalmadığına sadece mangaldaki küller kaldığına göre..Ne dersin Küçük adam?

Senden umudum hiç kalmadı küçük adam,Zaman aktı ve gitti..Hırslar insanları ileriye taşımıyor değilmi küçük adam..
İç acısı oluyor zamanla yaşanılanlar..Birer anı oluyor..Aramızdan ayrılanlar,yaşayanlar,ruhlarında deprem yaşayanlar..Hiç suçluluk duygusu duydunmu küçük adam?

‘’ Baba’’ ne de doğru söylemiş be küçük adam..
‘’Keser döner sap döner,birgün de hesap döner! ’’ diye..Bu onun inancı be küçük adam..Bilirsin sende kaç kez onun o keserin sapını döndürüp hesabı yeniden sorduğunu değilmi? Senin eserinin çatısı altında fareler koşuyor küçük adam şimdi.. Sistemler hırsların adına çöktü..Sana hayran olanlar da yaşlandılar..onlar da şimdi gri kül rengindeler..

Sevgilerim her zaman seninle ve ‘’maşa’’ diye ele alınan ve bu görevi hakkaniyetle yapan insanlarla küçük adam..

Bu gün düşünüyorum da keserin sapının dönüp keskin tarafının senin tarafında olması ne kadar anlamlı bilsen..Ben se çivilerin çakıldığı diğer tarafta olmaktan sapı döndüren zamana şukran duyan birisi olarak çok ta gurur duymuyorum sevgili küçük adam..Seviyorum seni de maşanı da.. Siz olmasaydınız ben nice olurdum..Sevgilerimle küçük adam..Gri külleriniz savruluyor şimdi,yollarda..Maşasız elleriniz, olmayan, yanmayan ateşlerde geçmişle avunuyor..Yaşamak çok güzel küçük adam..Çok güzel.. Herşeyi ama herşeyi zamanla, tüm kazançlarını,şanını,şöhretini elinin tersiyle itebilecek bir an geliyorki,bir sevgi kırıntısına,bir çift gözden sana akacak bir sevgi hüzmesine hepsini değişebileceğin o huzurlu affetme anı..

ÖZDENER GÜLERYÜZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir